Gönderen Konu: AWBS - DomainTools Entegrasyon Anlatımı  (Okunma sayısı 3710 defa)

HS-Hamza

• Administrator
  • Newbie
    • Profili Görüntüle
    • E-Posta
AWBS - DomainTools Entegrasyon Anlatımı
« : Mayıs 28, 2009, 08:02:54 ÖS »
AWBS'nin kullanıcıya sağladığı kolaylıkları tartışamayız DomainTools Modülüde bunlardan biri.

Ne İşe Yarar?

Adındanda anlaşıldığı üzere Alan Adı (Domain) üzerine bir modül.
Örnek olarak AWBS bir sitede domain kayıt sayfasında (check.php) domain adını boşluğa yazıp TLD leri seçtikten sonra ardından gelen sayfada (spincheck.php) yazdığımız domain adının TLD lere göre uygun olup olmadığını gösteriyor. DomainTools burada devreye girerek bir alt kısımda yeni bir tablo açarak yazılan alan adının seçildiği TLD ler dolu ise o isme göre alternatif oluşturmasıdır.

Entegre İşlemleri

Adım 1:
İlk olarak www.domaintools.com 'a girerek bir hesap açıyoruz.

Adım 2:
Hesap açma işlemimiz bittiğinde API için kayıt olmamız gerekiyor.
Bunun için XML Members Adresine giriyoruz ve orada FREE yada ücretli olan servisi seçiyoruz. Gerekli bilgileri girip "Developer Access" 'i seçiyoruz.
Ardından karşımıza AWBS admin panele yazmamız gereken bilgileri veriyor.

Nedir Bunlar?

Partner Name (Partner ID ) : Bir önceki formda yazmış olduğunuz partner adı
Access Key : Domaintools'un size verdiği key
Query Stats : Günlük ne kadar limitinizin kaldığını gösterir
Service Level : Üyeliğinizin handi seviyede olduğunu gösterir
(Bunları bir dosyaya kaydederek saklayalım. AWBS'de gerekli yerlere yazacağız)

Adım 3:
Gelelim AWBS'de bu modülü aktif edip uygulamaya.
AWBS Admin Panelindeyken System Setup > Module Setup' a tıklayalım.

Adım 4:
Açılan sayfada "Site Enhancements" bölümünün altında "DomainTools" modülünün karşısındaki Enabled Kutucuğunu işaretleyelim ve Save Changes yaparak yaptıklarımızı kaydedelim.

Adım 5:
Bu işlemide bitirdikten sonra tekrar System Setup'a girerek General Setup başlığı altındaki System Options 'a tıklıyoruz.

Adım 6:
Açılan sayfada "Misc" başlığını bularak altındaki "DomainTools Setup" 'da bulunan boşlukları doldurun.

DomainTools Partner: Siteden aldığınız Partner ID nizi buraya yazın
DomainTools Key: Siteden verilen key'i buraya yazın
DomainTools Adult Setting: (yes, no, auto) Eğer adult ayarlarının aktif olmasını istiyorsanız yes, istemiyorsanız no, otomatik olmasını istiyorsanız auto yazın.
DomainTools Suggestion Count: Buraya DomainTools hesabınızda olan önerme kredinizi yazın. ( Krediniz bittiğinde DomainTools modülü siz yeni kredi girene kadar pasif kalacaktır. )
DomainTools TLD List: (seperated by |) Burayada hangi uzantılara öneri yapılmasını istediğini yazın.
Örnek : com|net|org|info gibi. Aralarında kesinlikle ayraç olması gereklidir. Ayraç işaretini klavyenizden ALT GR + TİRE(-) tuşuna basarak yazabilirsiniz.

Bu işlemin de bitirdikten sonra "Save All Changes" butonuna basarak ayarları kaydediyoruz ve modül aktif ve çalışır hale geliyor.

Modülü pasif hale getirmek için System Options > Module Setup 'a girerek Enabled olarak işaretlediğiniz seçeneği Disabled olarak işaretleyip sayfayı kaydettiğinizde pasif hale gelecektir.